Nachádzate sa tu

5'nizza

Späť na program
sobota, 26. august 2017
19:30
26.04.2017 / 02:09

5'nizza

Na Slovensko po prvýkrát prichádza kultová ukrajinská formácia 5'nizza. Šialené akustické duo tvoria hudobníci Sergey Babkin, ktorý spieva a hrá na gitare a spevák Andrey "Sun" Zaporozhets. Ich prenikavá hudba je zmesou reggae, latino, rocku a hip hopu, ktoré prezentujú v minimalistickom folkovom štýle prostredníctvom spevu, beatboxu a gitary. Energické duo má nespočetné množstvo fanúšikov aj mimo rodnej Ukrajiny. 5'nizza nikdy nepatrili pod veľký label, no napriek tomu dokázali preraziť v celej Európe, najmä v krajinách strednej a východnej Európy, Rusku, Poľsku a Nemecku... a tento rok sa konečne objavia aj u nás a potešia množstvo slovenských aj českých fanúšikov. 

Duo začalo spolupracovať v roku 1998 a prvá demo nahrávka Unplugged (Анплаггед) z roku 2002 sa rýchlo pirátsky šírila v krajinách východnej Európy cez internet a mala pozitívny ohlas ako od fanúšikov tak aj od online kritikov. Ich debutový album, Pyatnitsa (Пятница), vyšiel v roku 2003 a obsahoval skladby hlavne z demo albumu. Po turné v roku 2005 vydali druhý album O5 a dva roky na to sa v septembri 2007 skupina rozpadla. Ešte pred rozpadom však nahrali album s množstvom hudobných hostí, ktorí sa neskôr stali členmi nového projektu Andreya Zaporozhetsa. Tretí album vyšiel už v rámci jeho nového projektu SunSay a priniesol zmenu do pôvodného zvuku 5'nizze, keďže na ňom bolo použitých viac nástrojov a tak sa líšil od typického minimalistického štýlu dua. Sergey Babkin vydal 3 sólové albumy a doteraz pôsobí aj ako herec v divadelnej skupine Teatr 19.

Kultová dvojica vyslyšala priania fanúšikov a v roku 2015 sa Andrey a Sergey znovu dali dokopy a vydali prvý reunion singel "I Believe In You". A vo februári 2017 sme sa po dlhých 12-tich rokoch dočkali nového počinu z ich dielne a svetlo sveta uzrel album КУ a aj krásny nový klip "Самолёт".