Nachádzate sa tu

The Wailers

Späť na program
sobota, 26. august 2017
21:30
07.06.2017 / 12:42

The Wailers

Na desiatom ročníku Uprisingu si uctíme pamiatku Boba Marleho naozaj vo veľkom. Naše pozvanie na Slovensko totižto prijali jeho najbližší priatelia a kolegovia, s ktorými trávil Bob najviac času a koncertoval s nimi po celom svete. Dámy a páni, predstavujeme vám headlinerov sobotnej noci na Uprisingu, jamajské legendy The Wailers.

The Wailers patria medzi najväčšie žijúce legendy reggae hudby. Práve počas účinkovania s nimi sa stal Bob Marley svetovou superstar a vôbec prvou celosvetovou hviezdou z krajiny tretieho sveta. Ich hudba je nadčasová, revolučná, uvedomelá a bude pre nás veľkým poteším privítať ich na pódiu Uprisingu a spoločne s nimi si zaspievať všetky ich nesmrteľné hity.

Bob Marley and The Wailers predali viac ako 250 miliónov kusov nosičov, vrátane albumu Exodus z roku 1977, ktorý bol ocenený ako najlepší album storočia podľa časopisu Time Magazine. Skladba "One Love" sa v roku 1999 stala pesničkou tisícročia podľa BBC. Bob Marley and The Wailers sú podľa Spin Magazine na 4. pozícii v zozname “50 Najlepších kapiel všetkých čias”, z ktorých ostatné sú Led Zeppelin, Ramones, a na prvej priečke The Beatles. New York Times pomenoval Boba Marleyho ako najdôležitejšieho hudobníka 20. storočia. Všetky tieto úspechy sú ocenené vďaka veľkej tvorivosti, silným textom, pozitívnemu odkazu a nesmrteľnej a jedinečnej hudbe v produkcii špičkových hudobníkov, The Wailers.

Kapelu The Wailers založili v roku 1963 Peter Tosh, Bob Marley a Bunny Wailer, ktorého sme na Uprisingu už mali možnosť vidieť v roku 2015. Na začiatku 70. rokov sa do kapely pridali bratia Carlton Barrett (bicie) a Aston "Family Man" Barrett (basová gitara), ktorí boli aj súčasťou The Upsetters, pod taktovkou Lee Scratch Perryho. Po tom, čo Tosh a Wailer kapelu v roku 1974 opustili, rozrástli sa o nových členov a z reggae hudby spoločne vytvorili celosvetový fenomén. Od roku 1973 až do 1980 koncertovali Bob Marley and The Wailers pred miliónmi fanúšikov po celom svete a nahrali množstvo nezabudnuteľných hitov. Od smutného roku 1981, kedy svet opustil nesmrteľný Bob Marley, pokračovali Family Man a Junior Marvin v ich poslaní udržiavať The Wailers a odkaz Boba Marleyho nažive. Odkaz ich piesní je aktuálny aj po 50-tich rokoch. 

Legendárna kapela The Wailers sa po niekoľkoročnej odmlke vracia na pódiá, a je nám veľkou cťou, že ich budeme môcť privítať aj na našom festivale, kam prinesú ich revolučný zvuk. K zakladateľovi Aston "Family Man" Barretovi sa pridali gitaristi z kapely, Junior Marvin a Donald Kinsey a pokračujú v rožširovaní hudobných dejín. I keď je nemožné, aby pôvodná zostava koncertovala doteraz, v kapele sú aj členovia rodiny originálnej zostavy. Spevák Joshua David Berrett je pravý rastaman a posúva ďalej Bobov silný odkaz lásky a jednoty. Speváčka Shema McGregor je dcéra Judy Mowatt, ktorá bola jednou z troch vokalistiek I-Threes. Zvyšné dve boli Marcia Griffiths a Bobova manželka Rita Marley, s ktorou mali deti Ziggiho, Cedellu a Stephena. O kvalitný a autentický zvuk koncertu sa postará Dennis Thompson, sound engeneer, ktorý v 70-tych rokoch sprevádzal kapelu po všetkých koncertoch. 

Ani tie najväčšie ocenenia a chvály však nevedia vyjadriť, čo táto nesmrteľná kapela a jej hudba dokázala urobiť z celým svetom, a čo znamená pre každého (nielen) reggae nadšenca. Prídite si naživo vypočuť a zaspievať hity ako "Is This Love", "Could You Be Loved", "Jammin" či "Buffalo Soldier".