uprising.sk/2021 /Malý, ale silný! Uprisingček 2021

Malý, ale silný! Uprisingček 2021

Malý, ale silný! Uprisingček 2021

Aktuálny ročník festivalu Uprising bude menší než sme zvyknutí, napriek tomu ponúkne pestrý program. V dňoch 27. – 28. 8. 2021 dorazia na bratislavské Zlaté piesky špičkoví domáci aj zahraniční umelci. Vystúpia na špeciálnej edícii festivalu Uprising s názvom Uprisingček 2021, ale aj 20. 8. na zahrievacom Warm Up večierku na Sundecku.

Aj koncom tohoto leta si budeme môcť vychutnať atmosféru hudobného festivalu zameraného na reggae, hiphop, drum’n’bass a príbuzné žánre. Hoci pôjde o ročník s limitovaným počtom návštevníkov 1000 osôb, Uprisingček 2021 ponúkne počas dvoch festivalových dní a zahrievacieho Warm Up večierku bohatý program. Organizátori festivalu presunuli časť pôvodne plánovaných koncertov vlaňajšieho trinásteho ročníka tak, aby sa na hlavných pódiách mini-Uprisingu vystriedali všetky obľúbené hudobné žánre.

Zahraniční headlineri
Privítame jedného z najžiadanejších svetových street performerov, ktorý zo svojho pouličného umenia vyrástol na účinkovanie na najväčších hudobných pódiách – fantastický austrálsky beatboxer DUB FX príde predstaviť svoj najnovší album Roots a spoločne s ním sa na pódiu predstaví aj saxofonista MR. WOODNOTE. Na Uprisingček 2021 dorazí aj legendárny britský hudobný producent a DJ RONI SIZE. Počas svojej viac ako tridsať rokov trvajúcej umeleckej kariéry sa stal priekopníkom žánrov dnb a jungle. Ako jeden z mála sa presadil na undergroundovej scéne, aj mimo žánrové hranice. Po jeho boku vystúpi majster lámaných beatov a ostrieľaný rapper DYNAMITE MC. Z Anglicka dorazí aj Daddy Vad aka DJ VADIM, ktorý na Uprisingček 2021 prinesie kombináciu reggae a hip hopu v originálnom a zábavnom karnevalovom duchu. Spoločne s ním sa predstaví energický britský MC JMAN. Živý akustický set odohrajú talianske reggae dvojičky so svojou kapelou MELLOW MOOD. Koncertné vystúpenia hviezd talianskej reggae scény v minulosti poctilo viacero ďalších významných umelcov, vrátane Damiana Marleyho, či amerického multiinštrumentalistu Becka.

Domáci umelci
V programe nechýbajú stálice domácej hudobnej scény a tešiť sa môžeme aj na nové tváre. Úvodný koncert tohtoročného mini-Uprisingu sa uskutoční pod taktovkou Dominika Varcholu aka N3O. Svoje debutové EP Waa Gwaan príde na Uprisingček 2021 predstaviť POKYMAN, pozvanie prijal aj talentovaný spevák, textár a skladateľ ALAN MURIN. S novinkami vystúpi ďalší slovenský reggae spevák SUPERIOR a najnovšiu tvorbu bude predstavovať množstvo ďalších umelcov. Svoju energiou nabitú šou predvedú UNITED FLAVOUR z Českej republiky so svojim aktuálnym albumom Here to stay. Bratislavská legenda TOMÁŠ HAFNER predstaví svoj nový, už piaty štúdiový album Číslo 5 žije. Spoločné pódium obsadia stálice slovenskej reggae a ska scény POLEMIC & MEDIAL BANANA a chýbať nebude ani obľúbený GLEB. Späť sú aj legendy slovenského hip-hopu MOJA REČ. Vydali nový album a na Uprisingček 2021 ho prídu predstaviť s kapelou KOMPLOT. O zábavu sa postará aj niekoľko výberových domácich DJov, medzi ktorými nechýba VI3E, MERCY, ARTIST3, alebo C:RCLE, NEORGE a ESS v rámci MÄSOKOMBINÁT SHOWCASE. V programe sa okrem hudby nájdu aj rôzne iné aktivity a workshopy a mnohých určite poteší aj stand up comedy v podaní posádky SILNÉ REČI v zložení Jakub Lužina, Michael Szatmary, Jakub Zitron Ťapák, Docent, Martin Hatala a Yuri.

Warm Up s americkým rapperom
Uprisingček Warm Up sa uskutoční už o týždeň skôr, v piatok 20. 8. na bratislavskom Sundecku. Zahraničným hosťom bude americký hip-hop MC AFU-RA. Fanúšikovia vedia, že rapper si svoje umelecké meno Afu (telo) a Ra (životní sila) nezvolil podľa Egyptskej knihy mŕtvych náhodou. Okrem toho, že je držiteľom čierneho opasku v Tae Kwon Do, je kultovým newyorským rapperom a členom legendárneho Gang Starr Foundation. Slovenskú scénu zastrešia nemenej kvalitní predstavitelia domáceho hiphopu BOY WONDEROPAK.

Lístky sa rýchlo míňajú
Lístky na festival a kompletný zoznam účinkujúcich umelcov, rovnako ako aj všetky ďalšie dôležité informácie, nájdete na webových stránkach www.uprising.sk a na sociálnych sieťach Facebookinstagram. Neoplatí sa však príliš otáľať. Momentálne je v predaji už len necelých 200 lístkov.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.