uprising.sk/2023 /Novinky v programe 16. ročníka festivalu Uprising

Novinky v programe 16. ročníka festivalu Uprising

Novinky v programe 16. ročníka festivalu Uprising

Šestnásty ročník festivalu Uprising na Zlatých pieskoch bude jeden z najsilnejších a vy by ste ho nemali premeškať!

Už prvé ohlásené mená v bohatom programe naznačujú, že pôjde o nezabudnuteľný ročník. Nájdete tu jednu z najväčších hudobných ikon Anglicka, krstného otca grime music menom Dizzee Rascal. Príde aj jeden z najzásadnejších spevákov jamajskej histórie Barrington Levy, obľúbený rastaman z UK – Macka B so svojou dvornou kapelou The Roots Ragga Band, ale aj anglický veterán MC Brother Culture. Chýbať nebude ani svetoznáma americká kapela New York Ska-Jazz Ensemble a núdza nebude ani o kvalitnú elektroniku, ktorú zastrešia obľúbené rakúske producentské duo Camo & Krooked a samotný priekopník Ragga-Jungle Congo Natty.

Vystúpenia Dizzeeho Rascala si ako svojho najobľubenejšieho umelca nenechá újsť ani Gleb. Po prvý raz sa na Uprisingu predstaví punková legenda Slobodná Európa a domáce mená doplnia aj Akustika či Ripple.

V pestrom programe pribudli ďalšie svetové legendy a fanúšikovia sa môžu tešiť aj na niekoľko exkluzívnych slovenských premiér. Na Zlaté piesky má tento rok namierené ikonická reggae kapela Steel Pulse na čele so spevákom a frontmanom Davidom Hindsom. Tá dodnes patrí k tomu najlepšiemu zo sveta Reggae music, či už po hudobnej alebo textovej stránke a je zároveň aj jedinou britskou kapelou, ktorá vyhrala Grammy za najlepší reggae album roku. 

The Cimarons sú vôbec prvou reggae kapelou, ktorá vznikla v Spojenom kráľovstve (v roku 1967) a sú aj európskymi priekopníkmi tohto žánru. Spolupracovali s tými najväčšími ikonami jamajskej hudby ako Bob Marley, Jimmy Cliff, Toots and the Maytals, Ken Boothe, Lee Scratch Perry či Alton Ellis. Množstvo ich tvorby možno nájsť v archívoch Trojan Records a to najlepšie spolu s cover verziami early reggae a rocksteady klasík z rokov 60-tych a 70-tych prídu zahrať tento rok na Zlaté piesky.

Ďalšie potvrdené legendárne meno je na Slovensku dobre známe a na festival Uprising sa vracia po 11 rokoch. Hviezdy britského undergroundu, Asian Dub Foundation, si vytvorili vlastný žáner. Ich jedinečná kombinácia drsných jungle rytmov, dubových basových liniek, divokej gitary a rýchleho rapu z nich urobila jednu z najživelnejších kapiel na svete. 

Čerešničkou tohtoročného line-upu bude francúzska úderka L’Entourloop so svojou energickou live show a hosťami N’Zeng, Troy Berkely a BlabberMouf. Ich láska k soundsystémovej kultúre a jedinečné spojenie reggae a hiphopu, ktoré nazývajú „Banging Hip-Hop Inna Yardie Style“, si získava pozornosť a fanúšikov po celom svete, o čom svedčia stovky miliónov streamov naprieč platformami. Ich slovenská premiéra bude zaručene stáť za to! 

Medzi novými menami v programe Uprisingu 2023 nájdete aj Sena Dagadub, čo je najnovší projekt speváčky, ktorú mnohí poznáte z maďarskej kapely Irie Maffia. Novú generáciu reggae interpretov zastúpia Stinging Ray z Číny, či francúzski Junior Roy, George Palmer a General Huge, ktorí vystúpia na festivalovom Dub Clube po boku jedného z najznámejších a najaktívnejších európskych reggae producentov Irie Ites.